The CS80C286-12 is a static CMOS version of the NMOS 80286 microprocessor. The CS80C286-12 is an advanced, highperformance microprocessor with specially optimized capabilitie for multiple user and multi-tasking system. It has built-in memory protection that supports operating system and task isolation as well as program and data privacy within tasks. The CS80C286-12 provides up to nineteen times the throughput of a standard 5MHz 8086. The CS80C286-12 includes memory management capabilities that map 230 (one gigabyte) of virtual address space per task into 224 bites (16 megabytes) of physical memory.
Parametrics
CS80C286-12 absolute maximum ratings: (1)Supply Voltage: ±8.0V; (2)Input, Output or I/O Voltage Applied: GND -1.0V to VCC +1.0V; (3)Storage Temperature Range: -65oC to +150°CJunction Temperature, PGA: +175°C; PLCC: +150°C; (4)Lead Temperature (Soldering, 10s): +300°C.
Features
CS80C286-12 features: (1)Compatible with NMOS 80286; (2)High Performance Processor (Up to 19 Times the 8086 Throughput); (3)Large Address Space; (4)16 Megabytes Physical/1 Gigabyte Virtual per Task; (5)Integrated Memory Management, Four-Level Memory Protection and Support for Virtual Memory and Operating Systems; (6)Two 80C86 Upward Compatible Operating Modes: 80C286 Real Address Mode; PVAM; (7)Compatible with 80287 Numeric Data Co-Processor; (8)High Bandwidth Bus Interface (25 Megabyte/Sec); (9)Available In: 68 Pin PGA (Commercial, Industrial, and Military); 68 Pin PLCC (Commercial and Industrial).
Diagrams
CS80C286-12 pin connection
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
CS80C286-12
CS80C286-12
Intersil
Microprocessors (MPU) CPU 16BIT 5V CMOS 12 5MHZ 68PLCC COM
Data Sheet
Quantity
CS8010
CS8010
Sargent Tools
Hand Tools COAX WIRSTRIPP TL
Data Sheet
CS8010W2
CS8010W2
Sargent Tools
Hand Tools COAX WIRSTRIPP TL
Negotiable
CS80C286-12
CS80C286-12
Intersil